A globális politikai térkép újrarajzolása
A szélsőséges lépések a nemzetközi konzervatív összefogás erősödéséhez vezettek.
Száz napja kormányozza Argentínát Javier Milei. A libertárius elnök kihúzta a széket a túlterjeszkedő állam és a baloldal alól.
Nyitóképen: Javier Milei beszédet mond a parlamentben. Fotó: AFP / Juan Mabromata
„Ha nem változtatjuk meg gyökeresen a gazdasági modellünket, nincs jövője Argentínának.” Javier Mileit nem lehet azzal vádolni, hogy ne mondta volna meg előre, mi várható. A radikális és szokatlan libertárius nézeteiről ismert elnök minden percét kihasználta a 2023. decemberi hivatalba lépése óta eltelt időnek. Argentína gazdasági mutatói egyre jobban hasonlítanak egy normális országéra. A nép egyelőre csak a nehézségeket látja, de ez nem szegi kedvét – az elnök népszerűsége, úgy néz ki, töretlen.
A politikai lélektant tekintve is érdekes helyzetben vette át a kormányrudat Milei. Latin-Amerikában, ahol a privatizáló, az Egyesült Államoknak hajbókoló neoliberális gazdaságpolitikusok és a korábban a Szovjetunió, aztán már a BRICS irányába kacsingató, nemzeti érzelmű, de brutális inflációt okozva túlköltekező kommunisták váltogatják egymást egyfajta tökéletlen jin-jangként, néha felértékelődnek olyan politikai termékek, amelyek más demokráciákban eladhatatlanok lennének. Ilyen a kommunizmus a legkülönfélébb formáiban, amely segítő kezet nyújt a latin-amerikai peremkerületek nyomorgó tízmillióinak. És ilyen a szenvedés árán stabilitást hozó gazdasági sokkterápia is, amelyet az új argentin elnöknél agresszívabban talán még senki nem alkalmazott.